How often would we have lessons?
It depends on the student! Every student has different musical goals and ambitions. I offer two tracks of lessons for students:
Weekly Lessons
or
"Ala Carte" Lessons
The weekly lesson plan runs throughout the school year. Most of my students enroll in weekly lessons to achieve the growth they would like to see. PLUS, I cover some of the additional costs involved for my students who enroll in weekly lessons. I recommend most of my students to enroll in weekly lessons.
"Ala Carte" lessons is how I refer to having lessons less often than weekly. I'm happy to provide these as long as less frequent lessons still align with a student's musical goals. Contact me for a specific recommendation on what may work best for you!
What is your schedule like?
I teach during the day or in the evenings! I teach in the Iowa City area one day per week, and I teach in the Washington the other days of the week.
You may view the Studio Calendar HERE.
Where do you teach?
I teach in 3 locations: My Washington Studio, My Tiffin Studio, and I travel to student's homes to teach. (And via Zoom on occasion!)
Do you offer discounts for multiple students?
Yes, I offer a discount for families with multiple students.
How much do lessons cost?
The cost of lessons depends on how often you'd like lessons, and where you would like the lessons to be! See below.
Any questions? Contact me for more information.
I primarily teach out of my Washington studio.
Weekly Students:
30 minute lessons: = $120.00/month
45 minute lessons: = $180.00/month
60 minute lessons: = $240.00/month
"Ala Carte" Students:
30 minute lesson: = $30/lesson
45 minute lesson: = $45/lesson
60 minute lesson: = $60/lesson
I teach out of my Tiffin Studio one day per week.
Tiffin Studio
Weekly Students:
30 minute lessons: = $160.00/month
45 minute lessons: = $200.00/month
60 minute lessons: = $280.00/month
"Ala Carte" Students:
30 minute lesson: = $45/lesson
45 minute lesson: = $55/lesson
60 minute lesson: = $70/lesson
I offer in-home lessons where I travel to you.
Your Home
Weekly Students:
30 minute lessons: = $185.00/month
45 minute lessons: = $250.00/month
60 minute lessons: = $300.00/month
"Ala Carte" Students:
30 minute lessons: = $50/lesson
45 minute lessons: = $65/lesson
60 minute lessons: = $80/lesson